Niestety stosunkowo rzadko stosowaną w Polsce alternatywą dla typowych mięs jest mięso z królika, które pomimo swoich licznych zalet nie zagościło jeszcze na stałe na naszych stołach. Mięso królika należy do mięs białych, lekkostrawnych, delikatnych i soczystych. Dostarcza ono ok. 114 kcal/100 g (638,8 kJ/100 g). Charakteryzuje się wysoką zawartością białka oraz stosunkowo niską ilością tłuszczu. W zależności od części tuszki ilość zawartego w nim białka waha się od 20 do 25%. Dla porównania wołowina i wieprzowina zawierają około 15% białka, a cielęcina i drób ok. 20%. Białko mięsa króliczego bogate jest w aminokwasy egzogenne, czyli takie, który organizm sam nie wytwarzać i muszą być podawane z pokarmem. Dodatkowym ogromnym walorem mięsa królika jest jego strawność. Aż 90% białka mięsa króliczego jest przyswajalne przez organizm człowieka (dziecka), z wołowiny – w 62%, a z drobiu w 79-90%. Cechuje je również niska zawartość białek tkanki łącznej (2,7%) o niewielkiej wartości odżywczej. Mięso królicze dostarcza małą ilość puryn – związków azotowych, powstających w wyniku trawienia białka i przyczyniających się do powstawania kryształków kwasu moczowego w stawach. Mogą je zatem spożywać osoby chorujące na dnę moczanową oraz dzieci.
- Dla kogo mięso z królikaDla kogo mięso z królika
- Mięso z królika – jaki to tłuszcz?
- Mięso z królika na serceMięso z królika na serce
- Witaminy i mikroelementy
- Królik, czyli biała dziczyzna
- Jakość mięsa z królika
- Przepisy z mięsa królika
Dla kogo mięso z królika
Ze względu na lekkostrawność oraz wysoką wartość odżywczą polecane jest dzieciom już od 6. miesiąca życia jako pierwszy pokarm mięsny. Z tych samych powodów poleca się je osobom starszym, osłabionym chorobami, cierpiącym na problemy z przewodem pokarmowym, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Mięso z królika nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to najbezpieczniejsze mięso dla alergików, a także osób z chorobami autoimmunologicznymi.
Mięso z królika – jaki to tłuszcz?
Mięso królika zawiera od 2 do 6% tłuszczu, który odkłada się głównie w okolicy nerek i za łopatkami. Taka ilość odpowiada za bardzo dobre właściwości kulinarne, kruchość oraz soczystość mięsa oraz zależy przede wszystkim od żywienia, warunków utrzymania, a także wieku zwierząt. Tłuszcz króliczy jest biały, miękki i delikatny. Odkładany bywa głównie w okolicy nerek i za łopatkami. Skład chemiczny tego tłuszczu pozwala na zaliczanie go do związków lekko strawnych o dużej wartości odżywczej. Bardzo korzystnie kształtuje się profil kwasów tłuszczowych mięsa królików. Mięso tych zwierząt zawiera stosunkowo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz charakteryzuje się bardzo niskim stosunkiem kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 do n-3. Dodatkowo, surowiec ten zawiera wysoki procent kwasu linolenowego (C18:3). W tłuszczu śródmięśniowym kwasu linolenowego jest około 3%, w tłuszczu zapasowym do 6% (bydło 0%, trzoda chlewna 0,5%). Podobne ilości zawiera wątroba i mięso ryb morskich. Natomiast w tłuszczu zapasowym bydła i trzody chlewnej znajduje się maksymalnie 0,5% kwasu linolenowego. Spożycie kwasu linolenowego zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawałów oraz schorzeń sercowo-naczyniowych.
Mięso z królika na serce
Mięso z królika zawiera niewielką ilość cholesterolu (35-50 mg/100 g), podczas gdy w wołowinie znajduje się go 45-60 mg/100 g, a w mięsie z kurczaka 78-98 mg/100 g. Drugim istotnym czynnikiem ryzyka miażdżycy obok cholesterolu jest homocysteina – aminokwas powstający w wyniku trawienia białka zwierzęcego, głównie mięs czerwonych. Mięso z królika powoduje wytworzenie w organizmie niewielkich ilości tego szkodliwego aminokwasu. Z powodu niskiej zawartości tłuszczu, cholesterolu, homocysteiny i znaczących ilości kwasu linolenowego mięso z królika szczególnie polecane jest dzieciom i osobom zagrożonym chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz również:
Rozszerzanie diety niemowlaka – poradnik krok po kroku
Witaminy i mikroelementy
Mięso królika jest także bogate w witaminy i mikroelementy. Szczególnie obfituje w witaminy z grupy B oraz sole żelaza, wapnia, magnezu, potasu, cynku i miedzi. W mięsie tych zwierząt witamin jest znacznie więcej niż w baraninie, wieprzowinie lub wołowinie. Istotne jest, iż mięso to charakteryzuje się małą zawartością sodu.
Królik, czyli biała dziczyzna
Mięso królicze zalicza się do mięs białych. Jego jasna barwa jest naturalnym zjawiskiem, między innymi związanym ze zmniejszoną ilością mioglobiny (podstawowy barwnik mięsa) w mięśniach tych zwierząt. Na podkreślenie zasługuje także wysoko oceniana smakowitość mięsa króliczego, pomimo, że niekiedy jego cechy smakowo-zapachowe charakteryzuje się jako typowe dla dziczyzny, co nie jest akceptowane przez niektórych konsumentów. Ponadto surowiec ten jest drobnowłóknisty i kruchy, delikatny w smaku, przez co stanowi produkt wysokiej jakości. Istotne jest, że mięso królicze jest wartościowym surowcem spożywczym o cechach produktu dietetycznego, nieobciążonego odczynem alergicznym dla konsumenta w tym dzieci. Jest łatwo strawne, zalecane na potrawy dietetyczne dla chorych, dzieci oraz osób starszych.
Jakość mięsa z królika
Czynnikami rzutującymi na jakość mięsa króliczego są przede wszystkim: rasa oraz żywienie zwierząt. Czynniki te mają swoje odzwierciedlenie w budowie mięśni, składzie chemicznym, barwie i smaku mięsa. Jakość mięsa króliczego zależy również od: płci, wieku, masy ciała przed ubojem, systemu utrzymania oraz sposobu pozyskiwania mięsa. Stosowane różne formy produkcji żywca króliczego w powiązaniu z różnorodnością rasową powodują, że mięso królicze, będące produktem końcowym, wykazuje zróżnicowanie jakościowe.
Przepisy z mięsa królika
Poniżej przedstawionych zostało kilka przykładowych przepisów na potrawy z królikiem, przydatne w kuchni dla niemowlaka. Mięso królika jest bardzo delikatne, aromatyczne i miękkie. Podane w pokarmie, od pierwszego kęsa przypada dzieciom do gustu. Połączone z gotowanymi jarzynami (najlepiej na parze) tworzy smaczną propozycję na obiad lub kolację dla niemowlaka.
Zupka jarzynowa z mięsem królika (od 4 miesiąca życia)
- ½ marchewki
- 1 ziemniak
- ½ korzenia pietruszki
- 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego
- 1 szklanka wody (200 ml)
Umyte i obrane warzywa ugotować na parze (np. w torebce do gotowania na parze w kuchence mikrofalowej) aż uzyskamy miękką strukturę. Ugotowane warzywa przetrzeć lub zmiksować, a następnie połączyć z wywarem oraz kleikiem ryżowym. Całość krótko podgotować. Podawać po schłodzeniu.
Krupnik z królika (po 9 miesiącu życia)
- 20-30 dag mięsa z królika
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 marchewki
- 2 ziemniaki
- 1 cebula
- 1-2 łyżki oleju rzepakowego
- 1-2 łyżki kaszy jęczmiennej
Opłukane mięso królika włożyć do garnka, dodać obrane marchewki, cebulę i seler naciowy oraz 2 szklanki wody. Całość gotować ok. godziny. Po tym czasie wyjąć z zupy warzywa. Do zupy dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i kaszę. Całość gotować kolejne 15-20 minut – można dolać też odrobinę wody (dziecku, któremu miksuje się zupy, kaszę trzeba ugotować osobno i dodać na końcu do papki). Kiedy mięso będzie miękkie wyjąć je z garnka, a do zupy dodać pokrojoną w kostkę marchewkę. Mięso można podać osobno.
Bulion z mięsem królika
- 10 dag mięsa króliczego
- ½ marchewki
- ½ pietruszki
- Mały kawałek selera
- ¼ cebuli
- 1 żółtko
- Posiekana natka pietruszki
Opłukane i pozbawione żył oraz błon mięso włożyć do garnka i dodać 2-3 szklanki wody, a następnie gotować 30-45 minut. Marchewkę, pietruszkę i seler obrać, umyć, pokrajać w kostkę i dodać do wywaru razem z cebulą. Bardzo delikatnie posolić i gotować dodatkowe 15-30 minut. Bulion odcedzić. Mięso pokrajać na małe kawałki lub odjąć i podać osobno wraz z marchewką, pietruszką i selerem. Żółtko dokładnie rozbić, połączyć z bulionem, posypać drobno posiekaną natką pietruszki.