Posiadanie psa to wyjątkowe doświadczenie, które może przynieść nie tylko wiele radości, ale także wprowadzić wiele pozytywnych zmian w życiu rodziny. Dla dzieci, jest to okazja do nauki odpowiedzialności, rozwijania empatii oraz silnych więzi emocjonalnych z lojalnym towarzyszem. Jednak przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa do rodziny, istnieje wiele aspektów, które warto dokładnie rozważyć.
Posiadanie psa to wielka przygoda, ale jednocześnie zobowiązanie, które wymaga zaangażowania, cierpliwości i miłości. Biorąc to pod uwagę, przeanalizujmy teraz dokładniej kluczowe aspekty posiadania psa.
- Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję
- Rodzaje sierści i ich wpływ na alergenność
- Jaki pies dla dziecka? Pies rasowy czy kundelek?
- Istotne aspekty przy wyborze rasy psa dla dziecka
- Korzyści związane z interakcją między dzieckiem a psem
- Zagrożenia związane z interakcją między dzieckiem a psem
- Podsumowanie
Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję
Po pierwsze musimy sprawdzić czy dziecko nie ma alergii na sierść psa. Możemy to zweryfikować udając się do domu znajomych lub rodziny gdzie już znajduje się pies. Warto pamiętać, że alergie na sierść psa są zróżnicowane i zależą od indywidualnych czynników, takich jak rodzaj alergenów i stopień uczulenia. Jeśli dziecko ma skłonność do alergii na sierść psa, zawsze warto przetestować reakcję na konkretną rasę lub spędzić czas z psem, zanim podejmiesz decyzję o powiększeniu rodziny o włochatego przyjaciela, aby sprawdzić, czy wywołuje ona reakcje alergiczne.
Rodzaje sierści i ich wpływ na alergenność
Główne rodzaje szaty psa to: bezwłosa, krótkowłosa, dwuwarstwowa, kombinowana, półdługa, długa, skręcona i falista, szorstka, sznurowa. W dalszej części omówimy kilka rodzajów sierści u psów i ich wpływ na stopień uczulania. Nie każdy o tym wie, że nie tylko sama sierść może uczulać, ale złuszczający się stale naskórek również. Jednak to w dużej mierze rodzaj owłosienia determinuje jak funkcjonuje skóra, więc ma również wpływ na alergenność.
Psy krótkowłose
Niektóre rasy psów mają krótką i gładką sierść. Przykłady to ratlerek, greyhound czy boston terrier. Psy o krótkich włosach mogą być mniej alergizujące dla niektórych osób, ponieważ pomiędzy krótkimi włosami zatrzymuje się i gromadzi mniej naskórka i innych alergenów (również kurzu i pyłków).
Sierść bez podszerstka
Niektóre rasy, jak pudel, maltańczyk, york czy bichon frise, mają stale rosnące włosy okrywowe bez podszerstka. To sprawia, że wypadają one bardzo rzadko, podobnie jak u ludzi i psy takie nie linieją, co może być korzystne dla alergików, gdyż nie pozostawiają podszerstka wraz ze złuszczającym się naskórkiem.
Sierść z podszerstkiem
Rasy psów, które posiadają gęsty podszerstek, np. husky syberyjski, owczarek niemiecki, labrador czy samoyed, wytwarzają więcej sierści puchowej, którą cyklicznie zrzucają i przez to pozostawiają więcej martwego naskórka, który może być silnym alergenem. Podszerstek jest również bardziej podatny na kumulowanie innych alergenów, takich jak pyłki, kurz i roztocza. To może sprawić, że osoby uczulone na te alergeny będą odczuwać większy dyskomfort.
Psy nieposiadające sierści
Psy, takie jak nagi pies meksykański czy chiński grzywacz, niemal nie wytwarzają tradycyjnej sierści (wytwarzają tylko bardzo niewiele i tylko na określonych obszarach), która jest przyczyną alergii. Jednak nadal można być uczulonym na skórę lub substancje wytwarzane przez śluzówki tych psów.
Jaki pies dla dziecka? Pies rasowy czy kundelek?
Psy rasowe charakteryzują się określonymi cechami fizycznymi i zachowaniem, co ułatwia przewidywanie ich potrzeb i osobowości. Jednak często bywają bardziej podatne na dziedziczne problemy zdrowotne i choroby. Kundelki (psy nierasowe) są bardziej zróżnicowane i przez to niejednokrotnie unikalne i mniej narażone na problemy związane z występowanie schorzeń genetycznych jednakże ich osobowość i potrzeby są bardziej zróżnicowane i zdecydowanie mniej przewidywalne. Wybór zależy od preferencji i gotowości właściciela do zaakceptowania tych różnic. Jeżeli chodzi o charakter i osobowość to pewne cechy zachowań psów rasowych są bardziej uwypuklone w danej rasie i dzięki temu łatwiejsze jest dopasowanie bardziej „przewidywalnego” psa do własnych potrzeb. Pamiętać jednak należy, że większość cech charakteru to jednak cechy bardzo zindywidualizowane a zachowanie naszego psa w dużej mierze zależy od samego wychowania. Biorąc pod uwagę psa rasowego musimy również pamiętać o całkiem sporym koszcie zakupu szczeniaka. Przeważnie są to kwoty w granicach 1000 – 4000 zł, ale w przypadku niektórych bardzo rzadkich ras ceny mogą osiągać i kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zobacz również:
Opiekunka do dziecka – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji
Istotne aspekty przy wyborze rasy psa dla dziecka
Wybór psa oraz dostosowanie go do własnego stylu życia, warunków mieszkaniowych i preferencji jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i dobrostanu zarówno psu, jak i właścicielowi. Przemyślane podejście do wyboru rasy psa pozwoli na stworzenie harmonijnej relacji i zapewni psu satysfakcję ze swojego otoczenia i trybu życia.
Wielkość psa a warunki mieszkaniowe
Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, lepiej wybrać mniejszą rasę psa lub taką, która jest mniej aktywna i łatwo adaptuje się do życia w zamkniętych przestrzeniach, jak buldog francuski czy cavalier king charles spaniel. W przypadku większych mieszkań lub domów z ogrodem, masz więcej swobody w wyborze odpowiedniej rasy – można wtedy zdecydować się na psy, które potrzebują więcej przestrzeni do biegania i zabawy. Jest to bardzo ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia fizycznego ale również psychicznego psa. Pies, bez względu na wielkość powierzchni bytowej powinien mieć zapewnione swoje własne miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie i gdzie może się schować, kiedy chwilowo nie ma ochoty na kontakty ze współmieszkańcami. Pamiętać należy również, że jedną z podstawowych potrzeb psa są spacery na zewnątrz tak by mógł spotkać inne psy oraz mógł sobie powęszyć.
Aktywność i tryb życia
Jeśli jesteście rodziną dynamiczną, lubicie spacery, bieganie czy inne aktywności na świeżym powietrzu, możecie rozważyć rasy psów o wyższym poziomie energii, jak border collie czy labrador retriever. Tacy psi towarzysze będą chętnie uczestniczyć w Waszych aktywnościach. Jeśli natomiast macie raczej siedzący tryb życia, lepiej wybierzcie rasę psa o niższym poziomie aktywności, która będzie bardziej dostosowana do spokojniejszych działań, takich jak krótsze spacery czy relaks w domu. Takie rasy jak basset hound czy buldog francuski mogą być odpowiednie w takim przypadku. Oczywiście każdy pies wymaga aktywności fizycznej i zawsze należy zapewnić przynajmniej pewne minimum dopasowane do rasy ale również indywidualnie do każdego osobnika.
Czas i zaangażowanie
Pamiętaj, że każdy pies dowolnej rasy wymaga czasu i uwagi. Niezależnie od wielkości i aktywności, pies potrzebuje opieki, ćwiczeń, socjalizacji i uczestniczenia w życiu rodziny. Ważne jest, aby włączać dziecko do wspólnych zabaw, tak aby kreować właściwe relacje i uczyć dziecko obchodzenia się ze zwierzęciem oraz odpowiedzialności za drugą, żywą istotę.
Zdolności wychowawcze i treningowe
Niektóre rasy psów są łatwiejsze w szkoleniu i bardziej posłuszne, podczas gdy inne mogą być bardziej niezależne i wymagać cierpliwości w trakcie treningu. Istotne jest, aby wybierając rasę predysponowaną do treningów, zapewnić odpowiednią ilość zajęć. Takie psy potrzebują stymulacji umysłowej i emocjonalnej. Brak odpowiedniej aktywności, również intelektualnej, może prowadzić do problemów behawioralnych. Wesoły, ciekawski pies o predyspozycjach do nauki będzie nieszczęśliwy, znudzony i nie spełniony jeżeli będzie się czuł pozostawiony sam sobie, bez uwagi i pozytywnych emocji a wtedy może stać się bardziej osowiały lub nawet agresywny.
Korzyści związane z interakcją między dzieckiem a psem
Interakcja między dzieckiem a psem niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i dla psa. Oto kilka z nich:
Dzieci, które wychowują się z psem, łatwiej uczą się empatii i zrozumienia potrzeb innych istot. Opieka nad psem uczy dzieci, jak dbać o dobrostan i potrzeby innych.
Psy zachęcają dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. Zabawy na podwórku, spacery i bieganie z psem sprzyjają zdrowemu trybowi życia.
Opieka nad psem, jak karmienie, spacery i pielęgnacja zwierzęcia to zobowiązanie, które uczy dzieci odpowiedzialności.
Wspólne czuwanie nad psem i zabawy z nim mogą budować silne więzi w rodzinie. To też uczy współpracy i komunikacji.
Psy potrafią być doskonałymi przyjaciółmi i źródłem wsparcia emocjonalnego dla dzieci. Mogą pomagać w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i samotnością.
Dzieci, które wychowują się z psem, mają okazję do nauki umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, czytanie sygnałów niewerbalnych i rozwijanie relacji interpersonalnych.
Opieka nad psem i osiąganie sukcesów w treningu psa może podnosić poczucie własnej wartości.
Badania naukowe sugerują, że dzieci wychowujące się z psem są bardziej odporne i rzadziej chorują.
Zagrożenia związane z interakcją między dzieckiem a psem
Dzieci, zwłaszcza bardzo małe, mogą nie rozumieć, jak zachowywać się w stosunku do psa. Mogą go ciągnąć za uszy, ogon czy sierść, co może prowadzić do stresu i reakcji agresywnych ze strony psa.
Niezależnie od rasy czy temperamentu, każdy pies może wykazać agresję w odpowiedzi na stresujące sytuacje lub nieodpowiednie zachowanie dziecka. To może prowadzić do pogryzień i uszkodzeń ciała.
Brak odpowiedniej socjalizacji psa z dziećmi może prowadzić do problemów w zachowaniu psa, np. lęków czy agresji.
Dzieci mogą nieumyślnie dawać psu nieodpowiednie jedzenie, co może prowadzić do problemów zdrowotnych naszego pupila.
Wprowadzenie psa do rodziny może prowadzić do konfliktów między członkami rodziny, zwłaszcza jeśli mają różne zdania na temat podejścia do opieki nad psem.
Nadmierne kontrolowanie i stres ze strony rodziców mogą wprowadzać napięcie w relacji między dzieckiem a psem, co może mieć negatywny wpływ na obie strony.
Zagrożenia zdrowotne (występujące bardzo sporadycznie) tj.: giardioza, toxocaroza, świerzb, tasiemczyca czy grzybica skóry.
Podsumowanie
Jakiego psa byśmy nie wybrali, należy pamiętać o jego właściwym odżywianiu, a także o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Zadba on o regularne szczepienia oraz odrobaczanie zwierzęcia, co przy kontakcie z dzieckiem jest szczególnie istotne.